Jaskyňa Rangko – Nusa Tenggra

Pri našom putovaní naprieč Indonéziou sme sa pár dní trávili v meste Labujan Bajo, ktoré leží na ostrove Nusa Tenggra (západ). Toto mesto bolo východiskovým bodom pre naše nasledujúce výlety.

Našim prvým navštíveným miestom bola jaskyňa Rangko, ktorá na obrázkoch vyzerala fantasticky. Priezračná tyrkysová voda priamo v jaskyni a navyše sa v nej môžete okúpať. Začali sme googliť a zisťovať trasu. Zistili sme, že existujú dve možnosti.

Prvou je ísť taxíkom z mesta Labuan Bajo do dedinky, ktorá leží neďaleko jaskyne a z dedinky ísť loďkou k jaskyni. Druhou možnosťou je ísť loďkou priamo z mesta Labuan Bajo. My sme si vybrali druhú možnosť.

Z nášho hotela sme zamierili do miestenho prístavu. Hneď na vrátnici nás zastavil vrátnik z otázkov, kam ideme. Povedali sme, že chceme ísť lokálnou loďou do jaskyni Rangko. Vrátnik nás odviedol ku miestnemu kapitánovi a dohodli sme si cenu 800 000 Rp (46 €) pre dvoch s tým, že trip bude celodenný. V prístave sme si ešte kúpili vodu a následne nastúpili na ľod. Po naštartovaní motorov som ostal trocha zarazený z toho hluku. Motory miestnych lodí majú už niečo za sebou. Ale asi po 5 minútach som si na ten hluk celkom zvykol 😀 Nakoniec som bol z loďky nadšený.

Cesta tam trvala asi 1,5 hodiny, po ceste sme asi 3 krát stály. Dva krát sa do lodnej vrtule zaplietol odpad z mora a kapitán musel vliezť do vody a vyčistiť to. Raz sme stáli, pretože pri loďke sa zjavili delfíny 🙂 Čo sme naozaj nečakali.
Lodka zakotvila na malej pláži, ktorá je od jaskyne vzdialená asi 50 metrov. Na pláži sa aj platí vstupné. My sme pre dvoch platili 50 000 (3 € ).

Vstup do jaskyne je za pomoci dreveného rebríka vyrobeného z konárov.

Po príchode do jaskyne sme počuli hlasi ludí, takže sme vedeli, že tam nebudeme samy. Bola tam parta angličanov, ktorá ale asi po 10 minútach odišla. Voda bola nádherná ale bolo cca 13:00 a svetlo v jaskyni bolo slabšie. Na nete sme sa dočítali, že najkrajšie svetlo býva okolo 14:00 a 15:00 v závislosti na ročnom období. Vtedy lúče slnka dopadajú priamo do vody a tie ju nádherne presvietia. V jaskyni sme čakali 2 hodiny na tento moment, ale keď prišiel zistili sme, že to čakanie stálo za to. V jaskyni je navyše príjemne teplo a voda bola tiež akurát. Osobne som väčšinu čakanie strávil vo vode.

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *