Najkrajšie miesta na Východnom Slovensku #1 časť

Pred nedávnom sa náš ex-premiér vyjadril, že na východe nič nie je. Vtedy som sa zamyslel nad tým, akú sprostoť povedal a začal som si v hlave robiť zoznam miest, ktoré by som chcel na východe navštíviť. Po 5 minútach som si uvedomil, že tých miest je naozaj dosť a to som ani nezačal hľadať na Google. Poďme si teda predstaviť najkrajšie a najzaujímavejšie miesta, o ktorých si možno ešte nepočul/a.

 

Údolie smrti a Dukliansky priesmyk

V roku 1944 sa vojská 1. česko-slovenského armádneho zboru a vojská červenej armády pokúsili prelomiť obranu, ktorá bola vybudovaná v oblasti Duklianskeho priesmyku. Operácia s názvom Karpatsko-duklianska operácia bola zahájená 8. septembra 1944, s tým, že mala trvať len cca 2 týždne a nakoniec trvala takmer 2 mesiace. Počas bitky zahynulo 21 000 sovietskych, 1800 československých a 52 000 nemeckých vojakov. Aspoň tak je to písané na Wikipedii J

Údolie smrti sa rozprestiera za mestom Svidník smerom na obce Nižná Písaná a Kružlova. Na lúke tu nájdeš niekoľko nemeckých a ruských tankov, ktoré tu zostali ako spomienka na najväčšiu bitku 2. sv. vojny na Slovensku. Niekoľko kilometrov východnejšie, priamo na Slovensko – Ukrajinských hraniciach je Pamätník čs. armádneho zboru, vyhliadková veža s múzeom vo vnútri a priamo v meste Vojenské historické múzeum Piešťany – Múzejné oddelenie Svidník. Pokiaľ to budete chcieť navštíviť všetky tieto miesta určite si urobte voľno na celý deň.

zdroj: https://vyletik.eu/cestovanie/udolie-smrti-dukla/

Údolie smrti

Hrad Stará Ľubovňa

Hrad Stará Ľubovňa sa pýši na severe Slovenska, konkrétne nad mestom Stará Ľubovňa. Tento impozantný hrad je položený vo výške 548 m n. m. Ľubovniansky hrad bol postavený 13. storočia, za účelom ochrany Uhorskej hranice a obchodnej cesty vedúcej do Poľska. Dominantou hradu je vysoká veža, ktorú dopĺňa gotický palác. Na hrade boli v rokoch 1655 až 1661 uschované poľské korunovačné klenoty, z dôvodu švédsko-poľskej vojny.

Hrad Stará Ľubovňa je dobre zachovalý čo znamená, že v jeho priestoroch sa nachádza múzeum, v ktorom môžeš vidieť expozíciu chladných zbraní, dobového nábytku a historickú expozíciu. Jedna časť múzea je venovaná rodu Zamoyských. Z hradu je super výhľad na Starú Ľubovňu a celé okolie.

zdroj: http://www.hradlubovna.sk/sk/home-sk/

Hrad Stará Ľubovňa

Jazero Beňatina

Priezračná tyrkysová voda pripomínajúca Plitvické jazerá, tak nejako by som opísal Jazierko Beňatina. Toto úchvatné miesto nájdeš na neďaleko Slovensko-ukrajinských  hraníc pri obci Beňatina. Jazero je tiež nazývané Lom Beňatina, kedže jazero vzniklo zaplavením starého travertínového lomu. V jazere je studenšia voda a kúpanie je tu len na vlastnú zodpovednosť. Napriek tomu je jazero navštevované či už za účelom kúpania alebo ako turistickej atrakcie.

K jazeru sa dostaneš z obce Beňatina, odkiaľ vedie značenie. Za obcou treba odbočiť z hlavnej cesty smerom doprava. Po asi 200 metroch narazíš na parkovisko.

zdroj: interez

jazero benatina

Národný park Slovenský raj
Podľa mňa jeden z najkrajších národných parkov aké máme. Nespočetné množstvo prírodných pamiatok, vodopádov, potôčikov, lávok a iných zaujímavých miest takmer na každom kroku. Tento národný park sa stal veľmi obľúbený najmä v posledných rokoch. Počas sezóny sa Vám môže stať, že v niektorých úsekoch budete čakať aj niekoľko desiatok minúť. Ide o najpopulárnejšie lokality ako sú rebríky na Suchej Belej alebo prielom Hornádu. Tieto úseky odporúčam navštíviť mimo sezóny. Ja som tu bol v máji, a to už tu bolo celkom plno.

Bez ohľadu na čakanie, je to fantastické miesto, na ktoré si treba vyčleniť min 2 dni. My sme tu boli celý víkend a to sme boli od rána do večera na nohách. Aj tak sme neprešli všetko čo by sme chceli. Pri návšteve Slovenského raja samozrejme odporúčam navštíviť známi Tomášovskí výhľad.

mapa: http://www.mapaslovenskyraj.sk/sk

Slovenský raj - Prielom Hornádu
Slovenský raj – Prielom Hornádu
Slovenský raj - Prielom Hornádu
Slovenský raj – Prielom Hornádu
Slovenský raj - Prielom Hornádu
Slovenský raj – Prielom Hornádu
Slovenský raj - Tomášovskí výhľad
Slovenský raj – Tomášovskí výhľad

Slovenský raj

Slovenský raj

Slovenský raj - Suchá Belá

Slovenský raj - Suchá Belá

Najkrajšie miesta na Východnom Slovensku #1 časť
5 (100%) 1 vote

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

2 thoughts on “Najkrajšie miesta na Východnom Slovensku #1 časť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *