Jánošíkove diery – Malý Rozsutec

Návštevu Jánošíkovích dier som mal v pláne už asi 50 x a vždy mi do toho niečo prišlo. Dokonca som už raz bol aj na parkovisku a mal zaplatené vstupné, ale zabudol som si foťách, tak som to musel otočiť 😀 Minulý týždeň mi to však višlo a zorganizoval som túru cez túto neskutočnú oblasť. Kedže v máji je Veľký Rozsutec uzatvorený, naplánoval som trasu cez dolné a horné diery s výstupom na Malý Rozsutec, ináč povedané Veľký okruh + Malý Rozsutec. Hneď na začiatok musím uviesť, že si treba zobrať vhodnú obuv. Ja som mal moje turistické boty v oprave a na Dierach som mal bežné tréningové botasky a veru pár krát som sa pekne strepal 🙂 Určite to netreba podceniť.

Keby chcel niekto vedieť, tak trasa začína pri hotely Diery v Terchovej. Tu sa platí aj parkovné (5 €). Nachádza sa tu veľké parkovisko. Miesto by sa vám malo ujsť. Od hotela vedie modrá značka, ktorá vás bude sprevádzať naprieč dolnými aj hornými dierami a zavedie vás až na rázcestie Medziholie. Odtiaľ pôjdete po červenej pod Malý Rozsutec a potom po zelenej až na vrchol Malého Rozsutca a späť do Terchovej. Prikladám aj mapu so značkami.

Ako som spomínal trasa cez Jánošíkove diery začína pri hotely. Odkiaľ sa pokračuje na Dolné Diery. Dolné diery sú veľmi pohodové a určené skôr pre nenáročných a menej zdatných turistov. Ide skôr o prechádzku popri potoku, sprevádzanú mostíkmi a lávkami. Samozrejme aj Dolné Diery sú zaujímavé a vidieť tu veľmi pekné miesta.

Dolné diery - Jánošíkové diery

Dolné diery

Po zdolaní Dolných Dier sme pokračovali po modrej na Horné Diery, ktoré sú už o niečo náročnejšie. Stúpanie postupne pridáva na intenzite a mostíky a lávky striedajú rebríky a skalné steny zabezpečené reťazami. V horných dierach sa nachádza niekoľko menších vodopádov, popri ktorých budete stúpať. Osobne sa mi tento úsek páčil asi najviac. Veľmi mi to pripomínalo Suchú Belú v Slovenskom raji.

Horné Diery - Jánošíkové diery Horné diery Horné diery

Po prekonaní Horných Dier sme sa dostali na rázcestie Medziholie odkiaľ bol pekný výhľad na Malý a Veľký Rozsutec. Rázcestie sa nachádza vlastne medzi týmito dvoma vrchmi. Kedže bol ešte len máj, trasa na Veľký Rozsutec bola uzatvorená a tak sme sa vybrali na Malý Rozsutec. Trasa vedie po červenej a neskôr po zelenej značka. Zelená značka prechádza po hrebeni Malého Rozsutca a pokračuje ďalej smerom na Terchovú.

Rázcestie MEdziholie

Malý Rozsutec

Cesta na vrchol Malého Rozsutca je pomerne náročná a je zabezpečená reťazami. Nie je to však nič čo by sa nedalo zvládnuť. Výhľad z vrcholu je naozaj pekný. Fantasticky je vidieť Veľký Rozsutec, okolité doliny a Terchovú. Na vrchole je menej miesta treba si dávať pozor kam šliapete.

Cesta na Malý Rozsutec

Malý Rozsutec Malý Rozsutec Veľký Rozsutec

Po oddychu a kochaní sa pekným výhľadom sme zahájili zostup. Cesta vedie opačnou stranou akou sme prešli a taktiež je zabezpečená reťazami a stúpačkami. Cesta dole bola pre mňa nepríjemná, pretože prudké klesanie trvalo dosť dlho a to sa nepáčilo mojim kolenám.

Celú túru sme zakončili v hotely Diery, respektíve v jeho reštaurácií, kde sme si dali skvelé bryndzové halušky.

Zdroj: terchova.sk

Jánošíkove diery – Malý Rozsutec
5 (100%) 2 votes

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *