Súľovské skaly

Cestu na Súľovské skaly sme zahájili na parkovisku Súľovčanka. Parkovisko sa nachádza hneď pri hl. ceste medzi obcami Jabloňové a Súľov. Z parkoviska sme sa vydali po zelenej turistickej značke. Táto trasa je spočiatku náročná, ale po prekonaní úseku „Gotická brána“ je to už v pohode. Trasa po zelenej je navyše oveľa zaujímavejšia ako tie ostatné.

Súľovské skaly - Gotická brána

Prvý zaujímavý bod na zelenej značke je spomínaná Gotická brána. Ide o veľmi zaujímavé skalné útvary. Z vrcholu Gotej Brány je navyše skvelý výhľad na obec Jabloňové a na vrch kde ležia ruiny Súľovského hradu. Na vrch Gotickej brány sa dostanete veľmi jednoducho, stačí pokračovať po zelenej značke, ktorá v podstate vedie až na vrchol, respektíve na jeho okraj.

Po zdolaní vrchola sme pokračovali po zelenej smerom na Súľovský hrad. Cesta je mierne náročná, v niektorých úsekoch sa treba pridŕžať reťazí, ale trasu by mali zvládnutnuť aj deti. Cesta na hrad je tiež zaujímavá, nakoľko takmer neustále sa nám naskytovali skvelé výhľady, ktoré nám zabraňovali v ceste 😀

Súľovské skaly - Na gotickej bráne

Súľovské skaly výhľad

Cesta na hrad nám z parkoviska trvala asi pol hodinku, a to sme fotili a točili. Po príchode na hrad by ste mali naraziť na rázcestník. Pokiaľ chcete ísť na vrchol hradu treba ísť od rázcestníka smerom doprava. Tu sa nachádza pozostatok opevnenia, ktorý je takmer nalepený na skalnej stene a vytvára tak úzky priechod. V priechode sú vysekané schodíky, železné úchytky a na konci je krátky rebrík, ktorý je zakončený malou dierou, ktorou sa musíte prepchať. Odporúčam dať si dole ruksak. Tak, a ste tam. Z vrcholu je úžasný výhľad na obec Súľov a celé Súľovské skaly.

Súľovský hrad

Súľovský hrad - Výhľad

Po zdolaní Súľovského hradu sme pokračovali po zelenej značke, ktorá ďalej vedie smerom na vrch Brada, ale asi po 300 metroch mení smer na obec Jabloňové – nachádza sa tu aj rozcestník. Takže pokiaľ vám stačí vidieť len Súľovský hrad môžete sa touto cestou vrátiť späť po zelenej značke. My sme však chceli vidieť celé Súľovské skaly a pokračovali sme po červenej značke smerom na vrchy Brada a Roháč.

Táto trasa je veľmi zaujímavá, nakoľko každých pár sto metrov sa nachádza nejaké to pekné vyhliadkové miesto. My sme takýchto miest nepočítali asi 5 a z každého boli neskutočné výhľady. Tatéto vyhliadky sú väčšinou schované a nenachádzajú sa priamo na chodníku. Avšak každé zaujímavé miesto bolo označené červeným trojuholníkom.

Súľovské skaly

Naša cesta viedla po červenej značke až na rázcestie pod Roháčom, kde sme zmenili smer a pokračovali po žltej značke. Žltá značka smeruje smerom späť do obce Súľov, avšak táto ceste je veľmi zaujímavá. Na ceste späť sa nachádzajú rebríky, ktoré nás sprevádzali naprieč úzkym kaňonom. Nachádza sa tu tiež jaskyňa Šarkania diera a skalný útvar Obrovská brána.

šarkania diera - Súľovské skaly

Navštívili sme tiež jaskyňu s názvom Šarkania diera, pri ktorej je zaznamenaný výskyt Rysa ostrovida. Ku jaskyni je odbočka po žltej značke. K jaskyni vedú stupačky a rebríky položené na zemi. Výstup ku jaskyni nie je náročný a určite ho zvládnu aj deti. Po zhliadnutí jaskyne sme sa vrátili späť na žltú a pokračovali smerom na obec Súľov.

Žltá značka nás zaviedla až späť na parkovisko , ktoré sa nachádza na začiatku Súľovských skál. Celá trasa nie je nejako zvlášť náročná a mohli by ju zvládnuť aj deti. Nám trasa trvala cca 3 hodinky avšak šli sme pomerne rýchlim tempom.

Mapu trasy nájdete tu.
Zdroj info: Wiki

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *