10 Tipov na turistiku v zime

Som človek, ktorý doma dlho nikdy neobsedí a dá sa tiež povedať, že som do určitej miery závislí na turistike 🙂 Vždy keď sa blíži koniec zimy a začínajú stekať snehy z hôr sa už neviem dočkať na nejakú tu túričku. Minulú zimu som však začal praktikovať zimnú turistiku, ktorá  mi skutočne vyrazila dych. Je naozaj skvelý pociť brodiť sa snehom a vidieť všetku tú zasneženú nádheru.

Pravdu povediac zo zimnej turistiky som mal trocha obavy. Patril som medzi ľudí, ktorí majú pomerne slabú imunitu. Stačilo, že som trocha ofúkol a bol som hneď maród. Ďalšou mojou obavou bolo nebezpečenstvo úrazu. Teda bál som sa, že sa niekde pošmyknem a nedopadne to dobre. Napriek týmto obavám som sa rozhodol začať so zimnou turistikou.

Musím však upozorniť, že zimná turistika je skutočne nebezpečnejšia a má viac rizík. Preto treba skutočne zvážiť svoje schopnosti a výbavu. Osobne si na každú zimnú turistiku beriem turistické mačky, ktoré sa jednoducho navliekajú na obuv. Ďalej si beriem oblečenie na prezlečenie, teplý čaj, termo fóliu a ďalšiu bežnú výbavu, ktorú používaj aj v lete.

 

Hviezda – Nosice

Mojim prvým miestom, ktoré som v zime navštívil bola nádherná vyhliadka nazývaná Hviezda, ktorá leží nad priehradou Nosice. Na tomto mieste kedysi stála betónová vyhliadková veža a meteorologická stanica a tiež veľká červená hviezda (však komunisti nie 🙂 ).

 

Kľak v Lúčanskej Malej Fatry

Kľak je veľmi pekným miestom na turistiku v zime aj v lete. V zime tu narazíte na množstvo turistov, ktorý majú tiež radi zimnú turistiku. Trasa na kľak však už patrí medzi náročnejšie. Celkový výstup na kľak mi zabral približne 2 hodiny. Len škoda, že keď som dorazil na vrchol, obloha sa zatiahla, začalo snežiť a viditeľnosť klesla tak na 10 metrov. Tu musím upozorniť na nutnosť mačiek. Aj keď trasa nie je moc náročná, sú tu miesta na ktorých sa pomerne dosť šmýkalo. Cestou späť išiel predo mnou manželský pár, ktorý nemal mačky a minimálne 3 krát spadli 🙂

 

Cestou späť som tiež stretol takéhoto uja 😀

Veľký Manín

Ďalším miestom, ktoré som počas tejto zimy navštívil bol vrch Veľký Manín. S jeho nadmorskou výškou 890 m.n.m. ide o pomerne malý vrch. Stúpanie navrch nie je náročné. Až tesne ku konci trasy je to o niečo náročnejšie. Táto trasa vám zaberie približne 2-3 hodiny, ale tiež určite stojí zato. Veľký Manín ponúka výhľad na Maninskú tiesňavu a vrch Malý Manín.

Veľký Choč
Veľký Choč patrí medzi moje topky. Ide o najkrajší vrch s výhľadom, ktorý som kedy navštívil. Veľký Choč má nadmorskú výšku 1611 m.n.m. Ide teda o makačku, ktorá vám zaberie min. 3 hodinky času. Výstup na vrch bol pomerne náročný, ale určite stál zato. Tu už naozaj odporúčam zobrať si mačky. Niektoré obdobia býva cesta na vrch úplne zľadovatelá.

Zdroj:
Zdroj 1

Zdroj 2

10 Tipov na turistiku v zime
5 (100%) 1 vote

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *