Asfaltové jazero

Pri potulkách Žilinským krajom, konkrétne okolím hradu Strečno som úplne náhodou narazil na pôvabne miesto. Ide o takzvané Asfaltové jazero. Ide jazierko, ktoré vzniklo v bývalom asfaltovom lome. Nejde o skutočné asfaltové jazero, ale o jazierko s tyrkysovo priehľadnou vodou.

Bývalý asfaltový lom je čiastočne zatopený, ale povrchová časť je v podstate dostupná. Aj dnes tu ešte môžete nájsť krátke štôlne. Kúpanie v jazere sa výrazne neodporúča. Voda v jazere je veľmi studená, čo má za následok vytváranie silných vodných výrov.

Jazierko však slúži ako vychádzkové miesto na pohodovú vychádzku. Nachádza sa neďaleko hradu Strečno, respektíve na druhej strane Váhu, za obcou Varín.

Pri jazierku sú vybudované lavičky, ktoré môžu slúžiť na relax, ale tiež pri rybolove. Neďaleko jazierka sa tiež nachádza Koliba Panoráma s nádherným výhľadom na hrad Strečno.

 

 

 

Lom bol zatvorený v roku 1962, kedy sa vyťažili zásoby prírodného asfaltu. V blízkosti Asfaltového jazera sa nachádza ruina, budovy, ktorá slúžila na spracovanie nerastu.

 

Asfaltové jazero
5 (100%) 1 vote

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *