Hrad Beckov a jeho poklady

Pri cestovaní po diaľnici D1 do Bratislavy môj zrak vždy spočinul na pre mňa dovtedy neznámom hrade, ktorý sa nachádzal po ľavej strane (smer Žilina > Bratislava). Vždy som si tiež pomyslel, že raz tento neznámi hrad musím navštíviť, a tak sa aj stalo. Jeden pekná piatok, ktorý som to mal namierené do Blavy, som si naplánoval, že cestou späť sa zastavím na tejto monumentálnej zrúcanine a zdokumentujem ju.

Ako vždy, najprv som si pozisťoval na nete, kam to vlastne pôjdem. Áno, išlo o hrad Beckov, ktorý na tomto mieste stojí už od 11. – 12. storočia a možno aj skôr. Na vysokom 60 metrovom brale sa vypína tento mohutný hrad, na tomto mieste však ešte pred ním stálo Veľko Moravské hradisko. Miesto bolo však osídlené už na prelome letopočtu.

Prvým významným majiteľom hradu bol známi pán Váhu Matúš Čák Trenčiansky, Ten hrad zdokonalil, hlavne čo sa obrany týkalo. Boli vybudované nové parkánové múry, ale napríklad aj hradná studňa.

Po smrti Matúša Čáka sa hrad dostal do kráľovského majetku. Ďalším významným majiteľom bol Ctibor zo Ctiboríc, ktorý hrad získal za oddanosť kráľovi. Ctibor zo Ctiboríc si hrad zvolil za svoje rodové sídlo a aj preto ho významne rozšíril. Bolo vybudované veľké nádvorie podľa vzorov vtedajšej architektúry, bola tiež postavená kaplnka a boka tiež prestavaná veža.

V roku 1434 zomrel syn Ctibora zo Ctiboríc a tým aj potomok rodu, preto sa hrad opäť stal kráľovským majetkom. Neskôr hrad vystriedal viacero majiteľov, ktorý zdokonalovali obranu. V roku 1599 hrad odolal tureckým nájazdom. V roku 1729 hrad zachvátil požiar, ktorý sa preniesol z mestečka pod hradom. Hrad vyhorel a zostal z schátraný až do roku 20 storočia, kedy sa začali práce na jeho obnove.

Na hrad Beckov sa dostanete priamo z obce Beckov, kde môžete nechať zaparkované. Na hrad je to naozaj len chvíľka. Pod hradom, na námestí sa nachádza menšie parkovisko, podnik rýchleho občerstvenia.

Zdroj: hrad-beckov.sk

Hodnotiť článok

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *