Krásy Gombaseckej jaskyne

Cez leto som pár dní strávil na juhu Slovenska, presnejšie v blízkosti mesta Rimavská Sobota. Dostal som za úlohu usporiadať celodenný rodinný výlet s nenáročnými  podmienkami prístupu. Kedže ide o oblasť nachádzajúcu sa v Slovenskom krase, na výber toho bolo naozaj dosť a veľa zaujímavých destinácií sme ani nestihli navštíviť.

Na spomínaný deň som teda naplánoval návštevu Gombaseckej jaskyne, kaštieľa Betliar a Zádielskej tiesňavy. Z Rimavskej Soboty sme vyrážali ráno o 9 a kedže sme k jaskyni prišli 10:30 museli sme hodinu čakať na ďalší vstup. Čas sme využili na raňajky občerstvenie a prieskum okolia. Jaskyňa sa nachádza v kempingu Gombasek. Počas našej návštevy tu akurát končil nejaký maďarský reggae festival, takže celý kemp bol plný stánkov s občerstvením a „zhulákaných“ návštevníkov.

Vstup do jaskyne sa nachádzajú asi 200 metrov od vstupu do areálu, čo umožňuje návštevu aj pre seniorov a rodiny s deťmi. Celá dĺžka sprístupnenej jaskyne je 285 metrov. Doba prehliadky je 30 minút. Teplota v jaskyni je 9 °C.

Najvýznamnejšie prvky v jaskyni sú tenké sintrové brčká. Uvidieť tu však môžete aj formy stalaktitov, stalagmity, rôzne náteky a kôry.

Cesta do Gombaseckej jaskyni

Pokiaľ pôjdete autom, môžete zaparkovať až priamo v spomínanom kempe, kde je pomerne veľa neoficiálnych miest na parkovanie. Pokiaľ by ste šli vlakom treba vystúpiť na žel. stanici Vidová, ktorá leží asi 3 km peši od Gombaseckej jaskyni.

Krásy Gombaseckej jaskyne
5 (100%) 1 vote

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *