Štôlňa Bartolomej

Nedávno som sa ocitol v nádhernej Banskej Štiavnici, nanešťastie bol však sviatok a takmer všetky pamiatky, ktoré som mal v pláne navštíviť boli zavreté. Narýchlo som teda musel vymyslieť niečo, aby moja návšteva stálo aspoň za niečo. Navštívil som teda informačné centrum, ktoré sa nachádza na Námestí svätej Trojice. Tu mi pohodový „Ujo“ poradil, že jediné, čo je dnes otvorené je Starý zámok a Banské múzeum v prírode.

Po chvíle motania po námestí a nejakom tom Coffee, som zamieril na Starý Zámok, kde som sa však dozvedel, že ďalšia prehliadka je až za 2 hodiny 😀 Takže mojou poslednou možnosťou bolo Banské múzeum v prírode, o ktorom som nemal nič zistené, takže som nemal ani príliš veľké očakávania.

Múzeum sa nachádza na juho-západe mesta, neďaleko Nového Zámku. Pri múzeu sa nachádza malé parkovisko asi pre 10 áut a jeden autobus. Pri pokladni som sa dozvedel, že kompletnú prehliadku budem musieť 45 min čakať, ale to mi nevadilo, pretože zatiaľ som si mohol pozrieť povrchovú časť expozície.

Expozícia sa skladá z dvoch častí. Prvá časť je takzvaná povrchová časť, ktorá pozostáva  z baníckych budov a strojov, a geologickej časti. Druha časť expozície prebieha v podzemí v v štôlni Bartolomej. Tu je toho k videniu naozaj dosť. Celá prehliadka trvá asi 90 minút. Každý návštevník dostane vlastný pršiplášť, prilbu a svetlo.

Prehliadka prechádza najstaršími časťami štôlne, ktoré sú stovky rokov staré. Niektoré chodbičky, sú pomerne tesné, takže neodporúčame návštevu pre ľudí, ktorí trpia klaustrofóbiou. Výklad sprievodcu bol veľmi zaujímavý a vtipný. Dozvedel som sa napr. prečo majitelia baní nechceli v baniach zamestnávať ženy, alebo ako vyzeral klasický odev baníkov.

Každopádne určite neľutujem návštevu Banského múzea v prírode a nakoniec som bol rád, tak ako tento deň dopadol.

Štôlňa Bartolomej
5 (100%) 1 vote

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *