Kaštieľ Betliar – Klenot Slovenska

Tohto ročné letné prázdniny sme mali s rodinou naplánovaný trip po Slovenskom krase. V tejto nádhernej oblasti sme mali stráviť len 3 dni, a preto som ich musel patrične naplánovať. Prvý deň som teda naplánoval návštevu Betliara, Zádielskej doliny a Hájskych vodopádov. V pláne sme mali naplánovanú ešte návštevu Turniansky hrad, ale to už sme skutočne nestihli.

Návštevu Betliara sme mali naplánovanú ako prvú. Kedže sme prišli do areálu 9:20. Museli sme 40 minúť čakať, to nám však vôbec nevadilo. Čas sme využili na rýchlu kávu a neskôr prechádzku po obrovskom parku, ktorý obkolesuje kaštieľ Betliar. V parku nájdete rôzne jazierka, vodopády, altánky a iné záhradné stavby.

Expozícia kaštieľa Betliar je veľmi rozsiahla a zaujímavá. Je tomu tak možno aj preto, lebo v súčastnosti sa tu nachádzajú exponáty z hradu Krásna hôrka, ktorý sa momentálne rekonštruuje. Ďalším dôvodom je tiež fakt, že Andrášiovci, ktorí kaštieľ vlastnili boli vášniví cestovatelia. Zo svojich ciest si dovážali suveníry a trofeje, ktoré dnes tvoria expozíciu.

Kaštieľ Betliar bol postavený začiatkom 18. storočia na mieste, kde v minulosti stál kaštieľ rodiny Bebekovcov. Jeho výstavbu zaháji Štefan Andráši ako opevnený a poschodový kaštieľ. Neskôršie prestavby v rokoch 1792 – 1795 a 1880 – 1886 sa postaral o jeho dnešnú podobu.

Súčasťou Betliara je aj významná knižnica, ktorú založil Leopold Andráši. Knižnica obsahuje hlavne vedeckú literatúru a pozostáva z vyše 15 000 zväzkov. Významnú časť expozície tvoria tiež lovecké trofeje zo slovenských hôr, ale aj afrických stepí.

Tento rok sa v Betliari uskutočnila zaujímavá výstava s názvom Sudán 1911. Súčasťou výstavy boli exponáty, ktoré boli privezené z Afriky. Išlo napr. o skutočné múmie, zbrane, umelecké diela a lovecké trofeje.

Zdroj

Hodnotiť článok

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

1 thought on “Kaštieľ Betliar – Klenot Slovenska

    […] krase, kde sme navštívili tie najzaujímavejšie miesta. V minulom článku som písal o návšteve Betliara, ktorý sme navštívili v ten istý deň. Hneď po návšteve kaštieľa sme vyrazili do […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *