České Švajčiarsko – Pravčická brána

Tohto ročné Veľkonočné sviatky som vyrazil na návštevu ku mojej sestre, ktorá sa momentálne zdržiava v hlavnom meste Českej republiky. Kedže sme uličky Prahy pochodili už predchádzajúce roky, tento rok sme sa rozhodli vycestovať do českej prírody a na nejaké tie pamiatky, a atrakcie. Celý itinerár dvojdňového tripu som nechal na sestre. Musím povedať, že svoju úlohu splnila bravúrne.

Itinerár:

1. deň

  • Priehrada Lipno
  • Stezka korunami stromů Lipno
  • Český Krumlov (hrad a prechádzka po malebných uličkách)

2. deň

  • Pravčická brána – České Švajčiarsko
  • Dolský mlýn
  • Pevnostní opevnění v Srbské Kamenici

Pravčická brána – České Švajčiarsko

Pravčická brána je skalný útvar nachádzajúci sa na území národného parku České Švýcarsko. Jedná sa o skalnú bránu pieskovcového pôvodu. Brána má šírku 25 metrov a výšku 16 metrov, čo z nej robí najväčšiu pieskovcovú bránu v Európe.

Cestu na Pravčickú bránu sme zahájili v rekreačnej osade Mezni Louka, ktorá sa nachádza nad obcou Hrěnsko. V osade sa nachádza hotel, bufet, reštaurácia a veľké platené parkoviská. (Napriek tomu bývajú parkoviská preplnené, preto je asi 200 metrov za druhým plateným parkoviskom určená núdzová parkovacia zóna na lúke).

Štart na bránu sme zahájili pri informačnom centre a bufete, kde sme si dali jedno pivečko (nealko) 🙂 Pri info centre začína červená turistická značka, ktorá vedie až k Pravčickej bráne.

Aj keď vedie cesta po červenej značke, jedná sa o nenáročnú trasu. Celá trasa má asi 6 km a jej zdolanie trvá asi 2 hodiny. Cesta vedie po zaujímavom chodníku, ktorý sa tiahne popod vápencové skaly. Cesta sa niekoľko krát stáča a obchádza ihlanové  skaly.

Pod Pravčickou bránou sa nachádza zámoček Sokolí hnízdo, ktorý tu bol vybudovaný v roku 1826. Dnes sa v zámočku nachádza reštaurácia a WC. Tu však naša trasa ešte neskončila, pretože nad Sokolím hnízdom sa nachádzajú nádherné vyhliadkové miesta.

Na vyhliadkové miesta sa dostanete po schodoch, ktoré vedú spoza zámočku. Na vrchole sa nachádza niekoľko užasnutých vyhliadok. Chodníky na vrchole sú zabezpečené zábradlím, sú preto vhodné aj pre malé deti.

České Švajčiarsko – Pravčická brána
5 (100%) 1 vote

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *