Oravský hrad – Monument na severe

Cez jeden jesenný víkend som uvažoval, že kam vyraziť na výlet. Kedže vonku už začínalo byť chladno a mokro zvažoval som navštíviť nejaký slovenský hrad alebo inú pamiatku, ktorá má dobré zastrešenie a samozrejme zaujímavú expozíciu.

V tom sa mi v hlave zrodila myšlienka navštíviť Oravský hrad, ktorý som naposledy videl asi 2 triede základnej školy. Netrvalo to dlho a mal som naštudované všetky potrebné veci ohľadne cesty, otváracích hodiny a vstupného.

Z domu som vyrazil okolo 09:00 a kedže bola sobota, cesty boli pomerne plné. Cesta však prebehla bez problémov a kolón, asi za 1:30 som bol v obci Oravský Podzámok. V obci sa nachádza aj platené parkovisko, kde som zaparkoval. Z parkoviska na hrad je to asi 5 minút. Po hradom leží pokladnica, kde som si kúpil lístky a nejaké tie suveníry. Kedže sa ďalšia prehliadka konala až za 45 min., skočil som ešte na kávu do miestnej reštaurácie Toliar (super obsluha aj káva).

Ani som sa nenazdal a za 5 min. sa začínala prehliadka, takže som rýchlo „zackaval“ účet a utekal priamo k hradnej bráne.

Oravský hrad

Oravský hrad má niekoľko nádvorí. Hneď za vstupnou vežou – prvou bránou, ktorou sa do hradu vstupuje sa nachádza tzv. predbránie. Predbránie je zakončené druhou hradnou bránou s podacím mostom, za ktorou leží tunel a za ním tretia hradná brána. Za treťou bránou sa rozprestiera veľké nádvorie, ktoré je centrom hradu.

Na nádvorí sa nachádza Thurzovský palác, kaplnka sv. Michala a iné budovy. Nádvorie môžete poznať z rozprávok ako Kráľ Drozdia Brada alebo sokoliar Tomáš.

Nad nádvorím ležia ďalšie objekty ako napr. Korvínov palác, Obytná veža, Palác Jana z Dubovca a iné. V miestnostiach sú umiestnené dobový nábytok, odevy, obrazy a prírodovedné exempláre.

Najvyššie položená časť je nazývaná Citadela. Tu je umiestnená archeologická expozícia a expozícia mediatéky.

Expozícia oravského hradu má niekoľko unikátov ako napríklad originálny zlatý snubný prsteň s diamantom, praveké zlaté mince, originálne dobové odevy zo 17. storočia a mnohé iné artefakty.

Oravský hrad – Monument na severe
5 (100%) 1 vote

Autor: Igor Majan

Pokiaľ neťukám do klávesnice a nepíšem kódy web stránok venujem sa turistike, cestovaniu alebo zdvíham železá v posilke. Rád spoznávam nové miesta a učím sa nové veci :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *